دات نت نیوک
مقالات و یادداشتها
  • جزییات مطلب
  • تصاویر پیوست
  • ارسال نظر

دوشنبه هفتم ذي الحجه-سي ام شهريور ماه/ هزار ذره از این قطب آفتابی یافت

دوشنبه هفتم ذي الحجه-سي ام شهريور ماه/ هزار ذره از این قطب آفتابی یافت

ما ان شاءالله فردا وارد صحراي عرفات ميشيم...هشتم ذي الحجه...امسال روزهاي ماه ذي الحجه در ايران و عربستان با هم منطبق هستند.همه حجاج به مكه آمده اند.حتي آنهايي كه در مدينه پيامبر بوده اند.
همه مرزهاي زميني و هوايي و دريايي كشور عربستان هم از ديروز بر روي ورود زائرين بسته شد.تلويزيون عربستان اعلام كرد حدود يك و نيم ميليون نفر براي انجام اعمال، وارد مرزهاي رسمي اين كشور شده اند.
تلويزيون مستمرا با گزارش، خبر و مستند ؛ آمادگي همه عوامل براي برگزاري مراسم حج سال١٤٣٦را اعلام مي كند.
از ديروز چادرهاي عرفات را به كاروانها تحويل داده اند؛ برنامه انتقال حجاج از هتلها به عرفات هم معين شده است.خانمها از ساعت ٤عصر به ترتيب كاروان ؛از هتل ها به سمت عرفات مي روند...بعد از نماز مغرب و عشاء هم كه محدوديت زير سايه رفتن در حين حركت براي آقايان برداشته مي شود؛كار انتقال آقايان شروع خواهد شد.عرفات در٢٢كيلومتري شرق مكه قرار دارد.

وقوف شرعي در صحراي عرفات، از ظهر روز عرفه (نهم)تا غروب همان روز واجب است،اما روز هشتم - عنوان روز ترويه - است يعني روز آماده شدن براي عرفات.براي زمانهاي حضور در عرفات و مشعرالحرام ؛هيچ دستور عبادي،جز تفكر و تامل صادر نشده است...

قبل از رفتن به عرفات بايد مُحرِم شد بهتر است در داخل مسجد الحرام ،آن هم در حجر اسماعيل،محرم شويم؛اگر نشد؛هر جاي شهر مكه هم مي شود...حتي از داخل هتل...كافيست نيت كنيم؛لباس ها را از تن بيرون كنيم و دو تكه پارچه ساده دوخته نشده بر تن كنيم و به فرمان خداي بزرگ لبيك بگوييم...
" لبيك اللهم لبيك .. لبيك لا شريك لك لبيك .. إن الحمد والنعمه لك والملك لا شريك لك "

اين شبها و روزها، بعد از نمازها سيل جمعيت ديدني است؛ و به تعبير بهتر "جمعيت كاملا ذي الحجه اي بود"...
مديريت شهري مكه؛ از ظهر روز پنجم، همه اتوبوسهاي شهر را جمع كرده است؛ تا به قول خودشان آنها را براي انتقال زائرين برنامه ريزي كند. ديدن صدها هزار نفري كه در هر وعده مسير اقامتگاه تا مسجدالحرام را در گرماي سوزان تابستان عربستان پياده طي مي كنند،ديدنيست. انگار خستگي ندارند...بيش از روزي يك ساعت در آفتاب.
واقعا اين جمعيت بي مانند است.تنوع نژاد، مليت؛ زبان مادري، اندازه فيزيكي افراد، رنگ پوست، نوع پوشش، شخصيت، شغل، سطح زندگي (از فقر مطلق تا غايت ثروت)...اما همه مهربان و متواضع درگاه خدا با هزاران اميد و آرزو كه اولينش پذيرش بندگيشان در درگاه صاحب البيت است. اما نكته جالب اين بود كه، هيچكس هم احساس غريبگي نمي كند. احساس تنگي هم نمي كند. مكه براي همه  آغوش باز كرده است.

اگر خدا ياري كند؛مسافران ايراني سفر حج؛ تا ظهر روز شنبه (دوازدهم ذي الحجه) حاجي مي شوند.

و با توجه به بسته بودن مرزهاي عربستان تاچهاردهم ذي الحجه (ششم مهرماه)، پروازهاي برگشت بعد از آن تاريخ آغاز خواهد شد.
ان شاءالله خدا توفيق حج مقبول، همراه با سلامتي به همه حاجيان عنايت كند و آنهايي كه تاكنون از اين كاروان جامانده اند - مخصوصا همسفراني كه تا مكه همراهي كردند اما اجل مهلتشان نداد- در روز هاي پيش رو مشمول رحمت الهي گردند.آمين

احسان شريفي
مكه مكرمه
شامگاه هفتم ذي الحجه

Article Rating

  • دوشنبه هفتم ذي الحجه-سي ام شهريور ماه/ هزار ذره از این قطب آفتابی یافت

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.