دات نت نیوک

گاهی اوقات، به مطلبی بر می خورم که دوست دارم دوستانم هم آن را بدانند،ویا آنکه از دوستی ایمیلی دریافت می کنم

که محتوای ارزشمندی دارد؛ممکن است کلامی ویا شعری ویا دست نوشته ای از فرهیخته ای به دستم برسد

که ارزش بالایی داشته باشد،با خود گفتم که همه آنها را به "جویبار"بسپارم،شاید

شما هم در مسیر این جویبار قرار داشتید ...تا از آن لذت ببرید

*
*
جویبار
  • جزییات مطلب
  • تصاویر پیوست
  • ارسال نظر

پیش‌بینی‌ها از اقتصاد 2014 ایران و جهان

پیش‌بینی‌ها از اقتصاد 2014 ایران و جهان

                

پیش‌بینی‌ها از اقتصاد 2014 ایران و جهان


روزنامه دنیای اقتصاد - دوم آذر 1392- شماره کد خبر: DEN-767978


 شادی آذری

به روال هر ساله نشریه معتبر اکونومیست در ویژه‌نامه سالانه خود که درآستانه سال نو میلادی منتشر کرده است، پیش‌بینی خود از اوضاع اقتصاد جهان در سال پیشروی میلادی را اعلام کرده است. در این پیش‌بینی رشد اقتصادی، سرانه تولید ناخالص داخلیبر اساس دو معیار قیمت جاری و برابری قدرت خرید، نرخ تورم و جمعیت به تفکیک هر کشورآمده است. در این ویژه‌نامه همچنین دوازده کشوری که در سال 2014 دارای بالاترین رشداقتصادی در جهان خواهند بود، معرفی شده‌اند.

بر این اساس سودان جنوبی با نرخ رشد  35 درصدی بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در سال 2014 به خود اختصاص خواهد داد. پس از آن مغولستان با اختلاف بسیار زیاد وبا رشد اقتصادی 15/3 درصد رتبه دوم را به خود اختصاص خواهد داد. ماکائو با نرخ رشد13/5 درصدی، سیرالئون با نرخ رشد 11/2 درصدی و ترکمنستان با نرخ رشد 9/2 درصدی به ترتیب در رده‌های سوم تا پنجم جای خواهند گرفت. بوتان و لیبی هریک با رشد 8/8 درصدی ششمین و هفتمین کشور این رده‌بندی هستند که به طور مشترک رتبه ششم را به خود اختصاص خواهندداد و عراق، لائوس و تیمور لسته هر یک با نرخ رشد 8/5درصد هشتمین، نهمین و دهمین کشورهایاین رده‌بندی هستند که به طور مشترک در جایگاه هشتم قرار خواهند گرفت. اریتره با نرخ رشد اقتصادی8 درصد یازدهمین کشور است و پس ازآن زامبیا قرار دارد که بر اساس این پیش‌بینی در سال آینده رشدی 7/9 درصدی را تجربه خواهد کرد.

همانطور که در این فهرست کشورهای دارای بالاترین رشد اقتصادی مشخص است،قاره‌های آفریقا و آسیا در افتخار بیشترین رشد اقتصادی با هم شریکند. اما نکته مهم این فهرست این است که جای خالی نقش‌آفرین مهم در عرصه اقتصاد جهانی، یعنی چین در این میان خالی است. اکونومیست نرخ رشد اقتصادی چین در سال 2014 را 3/7 درصد پیش‌بینی کرده است. چین که مدت‌ها در این فهرست جا خوش کرده بود، اکنون به‌خاطر آنکه سرعت رشد خودرا از دست داده و به کشوری با درآمد متوسط تبدیل شده است، در این فهرست غایب است. دلیل حضور کشورهایی که در فهرست کشورهای دارای سریع‌ترین رشد اقتصادی آمده‌اند، به‌این شرح است: جنگ (یا شاید صلح)، منابع طبیعی، شرط‌بندی. سودان جنوبی که در سال 2011 از سودان جدا شد، هنوز جای زیادی برای رشد دارد چون توسط ذخایر نفتش پشتیبانی می‌شود. مغولستان از رونق بخش معدن منتفع شده است و سیرالئون، ترکمنستان، تیمور لسته و زامبیا از استخراج ذخایری که به ترتیب عمدتا سنگ آهن، گاز، نفت و مس هستند بهره می‌گیرند. موتور اصلی رونق بوتان ، صادرات هیدروالکتریک این کشور به هندوستان است. ماکائو از منبع کازینوهای شبه این رشد خواهد رسید. لیبی و عراق بازسازی‌های پس از جنگ را تجربه می‌کنند البته ثبات در این کشورها همچنان موضوعی است که در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند. آنچه در همه این کشورها مشترک است اندازه اقتصاد آنها است، یا بهتر بگوییم کوچکی اندازهاقتصاد آنها است. پنج کشور صدر این فهرست یا به عبارت دیگر پنچ کشوری که سریع‌ترین رشد اقتصادی را خواهند داشت، در مجموع طی سال 2014 رشد تولید ناخالص داخلی‌شان بالغ بر 130 میلیارد دلار خواهد بود. این رقم تنها حدود یک هشتادم اقتصاد چین است.

در پیش‌بینی اکونومیست از رشد اقتصادی کشورها در سال 2014، برای ایران رشد یک درصدی پیش‌بینی شده است.

بر این اساس، درآمد سرانه ایران به قیمت جاری 4850 دلار و بر اساس برابری قدرت خرید 12840 دلار خواهد بود. نرخ تورم ایران برای سال آینده میلادی 28 درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس جمعیت کشورمان هم 77/3 میلیون نفر خواهد بود. اکونومیست پیش‌بینی کرد: با حضور دولت آقای روحانی و سیاست نرمش در مذاکرات با غرب برای دستیابی به نتیجه،صادرات نفت به ثبات خواهد رسید، اما همچنان بسیار کمتر از ظرفیت‌ها خواهد بود و اقتصادایران تا حدودی قدرتی را که طی سال 2012 تا 2013 از دست داد، دوباره بازخواهد یافت.اما اسراییل و تندروها موانعی را برای مذاکرات ایران با غرب ایجاد خواهند کرد.

 

 

 

               Article Rating

  • پیش‌بینی‌ها از اقتصاد 2014 ایران و جهان
احسان عزیز
اطلاع رسانی بسیار خوبی بود.
جای چند کشور مثل قطر و عربستان خالیه!
مقایسه های جالبی میشه کرد. مثلا:
با تحلیل نسبت درآمد سرانه به قدرت خرید کشورها میشه نتیجه گیری کرد ایران بهترین کشور برای داشتن بهترین زندگی با انجام کمترین میزان کار می باشد!
همجنین شباهت ایران و ونزوئلا در قدرت خرید، تورم و رشد اقتصادی جالبه!

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت