دات نت نیوک
مقالات و یادداشتها
  • جزییات مطلب
  • تصاویر پیوست
  • ارسال نظر

در جستجوي اسناد سازمان عمران کيش،پس از سي سال؛بيان تجربه

در جستجوي اسناد سازمان عمران کيش،پس از سي سال؛بيان تجربه

در دوره مسووليت معاونت طرح ،برنامه وفن آوري اطلاعت سازمان منطقه آزاد کيش به منظور شناسايي و استخراج اسناد مرتبط با فعاليت سازمان عمران کيش که گوياي رويدادهاي جزيره کيش در ده هاي پنجاه و شصت باشند، طرحي تعریف گرديد که در قالب آن اسناد موجود در بايگاني راکد اين سازمان در دفتر تهران مورد بررسي قرار گيرد تا ...

 احسان شريفی

در دوره مسووليت معاونت طرح ،برنامه وفن آوري اطلاعت سازمان منطقه آزاد کيش به منظور شناسايي و استخراج اسناد مرتبط با فعاليت سازمان عمران کيش که گوياي رويدادهاي جزيره کيش در ده هاي پنجاه و شصت باشند، طرحي تعریف گرديد که در قالب آن اسناد موجود در بايگاني راکد اين سازمان در دفتر تهران مورد بررسي قرار گيرد تا مدارک مهم موجود در اين بايگاني قابليت نگهداري در مرکز اسناد سازمان را بيابند. مجري اين طرح گروه مشاورين راهبرد فردا انتخاب شدند.اين گروه به دليل انجام چندين طرح پژوهشي و حضور وفعاليت موثر تحقيقي ومطالعاتي در کيش وعلاقمندي به موضوع، کار را با علاقه و جديت به انجام رساندند.اين مدارک همچنان که گفته شد، از اين نظر اهميت دارند که تحولات جزيره را در يک دوره رونق و رکود نشان مي دهند و منابع مهمي براي مطالعه و استفاده از تجارب در اختيار محققان، کارشناسان و مديريت منطقه قرار مي دهد.
دفتر ستادي سازمان عمران کيش از زمان تاسيس (سال 1351) در تهران مستقر بوده است. علاوه بر اين مدير عامل سازمان و افراد موثر در فعاليتهاي عمراني جزيره در کيش حضور دائم داشتند.بعد از پيروزي انقلاب از آنجا که بلافاصله فعاليتهاي سازمان عمران کيش به حالت تعليق درآمد و به همکاري کارکنان آن خاتمه داده شد و ساختمان اداري سازمان در تهران واگذار شد، پراکندگي اسنادسازمان آغاز گرديد. از سوي ديگر از آنجا که مديريت سازمان عمران داراي ارتباط بسيار نزديکي با هيات حاکمه وقت داشت و کيش محل استراحت و تفريح خاندان پهلوي و سران رژيم گذشته محسوب مي شد، لذا اسناد سازمان مورد توجه نهادهاي انقلابي و مراجع قضايي قرار گرفت. گفتگوهاي انجام شده با مطلعين حاکي از آن است که در چند مرحله، اسناد بطور فله اي از سازمان خارج شد و ديگر هيچگاه بازگردانده نشد. از سويي ديگر اسناد و مدارک باقيمانده نيزعمدتاً در شرايط نامساعد نگهداري شده اند به نحوي که بعضي از آنها به دلايل مختلف از جمله آب گرفتگي از بين رفته اند.
زماني که گروه مشاور مسئوليت بررسي اسناد سازمان عمران کيش را به عهده گرفت، طي نخستين بازديدها گزارشي ارايه نمود که اسناد باقيمانده سازمان در زيرزمين ساختمان سازمان در خيابان کيش(چهارراه جهان کودک تهران) همچنان در شرايط نامناسبي نگهداري مي شود: نامرتب بودن فضاي بايگاني و پراکنده بودن اسناد در فايلها بدون طبقه بندي مشخص، نظافت نشدن فضاي بايگاني طي سالهاي گذشته، عدم تعويض شيشه هاي شکسته پنجره ها و در نتيجه پوشيده شدن اسناد با لايه اي از گرد و خاک و فضولات گربه ها و پرندگان، وجود زائدات مختلف از کتب و نشريات گرفته تا تايرهاي مستعمل در محل بايگاني از مهمترين نمودهاي نگهداري نامناسب اسناد سازمان به شمار مي رود.
توجه مديريت سازمان منطقه آزاد کيش به اهميت اين اسناد و همکاري بسيار خوب همکارانمان در سازمان عمران کيش و در دفتر تهران سازمان منطقه آزاد کيش  زمينه مناسبي براي تيم تحقيق فراهم آورد که توانستند با ساماندهي اوليه محل بايگاني و جستجو در اوراق،به اسناد باارزشي دست يايند که بخشي از طرحهاي توسعه اي در کيش ،سياستهاي رژيم براي رونق کيش وميزان توجه شخص شاه و اسدالله علم را به اين جزيره نشان مي داد.
در زير به دو نمونه از اسناد به دست آمده اشاره مي نمايم:

يک-صورتجلسه هيات مديره سازمان عمران کيش
كاخ همايوني ـ جزيره كيش
سه‌شنبه 12/1/1354
در پيشگاه ذات اقدس همايوني جلسه فوق‌العاده هيئت مديره سازمان عمران كيش ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه 12/1/1354 در كاخ كيش تشكيل گرديد.
ابتدا جناب آقاي علم گزارش جامعي از پروژه‌هاي عمراني جزيره كيش به‌عرض رسانيدند، سپس مديرعامل با كسب اجازه از پيشگاه مبارك همايوني در مورد كليه پروژه‌هاي عمراني، هر كدام به‌طور جداگانه و كامل نيز برنامه و گزار كار را معروض داشت.
به‌طور كلي نسبت به پروژه‌هاي عمراني شاهنشاه مقرر فرمودند كه تا پايان سال 1354 فاز اول تكميل گردد و در مورد عدم‌پيشرفت كار بندرسازي شاهنشاه ابراز نارضايتي فرمودند.
مديرعامل در مورد عدم‌پيشرفت كار بندرسازي به‌عرض رسانيد كه پيمانكار در اين كار تخصصي، ناشي مي‌باشد و مهندس مشاور هم براي اولين بار چنين طرحي را در اين قسمت دنيا طراحي نموده و مشكلات بسياري را پيش‌بيني ننموده است و صاحب‌كار هم متأسفانه چون اطلاعات فني در اين‌خصوص ندارد مثل سازمان عمران كيش نتوانسته است اظهار نظر بنمايد.
شاهنشاه امر فرمودند: «در هر صورت يك خاكي به سرتان بكنيد و اين‌كار را هر چه زودتر تمام كنيد.»
دو-مکاتبه سازمان عمران کيش با وزارت اصلاعات وجهانگردي

       
16021
2537.02.02
وزارت اطلاعات وجهانگردي

بازگشت به نامه 213/33/111مورخه 27/01/37در مورد ارسال اطلاعات توريستي جزيره آزاد کيش،به اطلاع مي رساند:
در حال حاضر،در جزيره کيش علاوه بر تاسيسات رفاهي وتفريحي و بوتيکهاي خارجي،يک هتل 205 اتاقه  سوپر دولوکس،بعلاوه سه رستوران ويک بيچ کلاب،ويک کازينو وديسکو احداث گرديده،که مورد استفاده توريستها قرار گرفته است.
وسيله اياب وذهاب از طريق اين سازمان با هواپيماهاي چارتر 727ايران ار در روزهاي شنبه ،دوشنبه وچهارشنبه،پنجشنبه و جمعه هر هفته تهران،کيش،تهران مستقيما انجام مي گردد،ضمنا هر پانزده روز يکبار يک پرواز چارتر مستقيم از پاريس به کيش وبالعکس برنامه شده است.
هزينه رفت وبرگشت تهران،کيش،تهران با هواپيما با توجه به ازدياد کنوني بهاي بليط ايران ار،مبلغ 14000 هزار ريال،وهزينه اتاق دوتخته براي هر شب از 7000 الي 10000 ريال وسوييت از 12000 الي 25000 ريال پيش بيني شده است.
تهيه بليط و رزرو هتل در کيش به وسيله دفتر مرکزي اين سازمان در تهران انجام مي پذيرد،و فصل استفاده از هوا و دريا وتاسيسات توريستي،از اول آبان الي آخر ارديبهشت هرسال ميباشد.
معاون سازمان عمران کيش
علي آبادي
2Article Rating

  • در جستجوي اسناد سازمان عمران کيش،پس از سي سال؛بيان تجربه

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.