دات نت نیوک
مقالات و یادداشتها
  • جزییات مطلب
  • تصاویر پیوست
  • ارسال نظر

تجربه مدیریت شرکت شهربان و حریم بان/ قسمت پنجم

تجربه مدیریت شرکت شهربان و حریم بان/ قسمت پنجم

o    نقش شهربان در جلوگیری از تخلفات ساختمانی
در دوره مسئولیتم سعی نمودم با نگاه بی‌طرفانه تصویری واقعی از نقش عوامل شهربان و حریم‌بان در تبانی برای انجام تخلفات ساختمانی داشته باشم. علاوه بر جمع آوری اطلاعات و دقیق شدن در آنها حتی از افراد معتمدی خارج از مجموعه شرکت خواستم گزارش‌هایی در این باره تهیه نمایند. در مجموع به این نتیجه رسیدم که در این باره بزرگ‌نمایی می‌شود. در سطح خرد اتفاقاتی احتمال وقوع دارد به همین دلیل مکانیسم‌های کنترلی را قوی کردیم و فعالیت کمیته انظباطی را در همین راستا افزایش دادیم. اما شهربان‌ها در تخلفات بزرگ نقشی نداشته یا نقش‌شان بسیار کمرنگ‌تر از آن چیزی است که گفته می‌شود. در این زمینه باور عامیانه‌ای در میان پیمانکاران ساختمانی وجود دارد که می‌گویند نرخ شهربان 500 هزار تومان است. اگر بیشتر درخواست شد، حتماً بالادستی‌ها مرتبط‌ند. نمونه‌هایی از تخلفات داشتیم که شهردار ناحیه اعلام کرده بود که تخلف ساختمانی به خاطر کوتاهی یک شهربان به وقوع پیوست؛ اسناد و مدارکی ارائه شد که نشان می‌داد اشتباه شهردار ناحیه بوده است. پیگیری شد و تا مرحله عذرخواهی شهرداری هم پیش رفتیم.  در دوره مسئولیتم تلاشم این بوده که سازوکارهایی ایجاد شود که زمینه تخلف شهربان از بین برود ضمن اینکه مسئولیت‌ها را به ناروا متوجه شهربان نکنند.

o    مشارکت در طرح استقبال از بهار1
در طرح استقبال از بهار  با شهرداری همگام بودیم تا سطح تعاملات بین شرکت و شهرداری افزایش یابد و به مثابه یک مجموعه عمل کنیم. قبلاً معاونت شهرسازی هیچ نقشی در اجرای این طرح نداشت. به پیشنهاد شرکت و در تعامل با شهرداری، وظایفی برای خودمان در این طرح تعریف کردیم. در طول دو ماه، چهار گزارش به شورای شهر دادیم (هر 15 روز یک گزارش)؛ در مجموع عملکرد شرکت در این زمینه رضایت بخش بود و توان عملیاتی شرکت بخوبی معرفی شد. بطور مشخص چهار وظیفه‌ای که در این زمینه به عهده گرفتیم عبارتند از: اجرای طرح لفاف کارگاهی یکپارچه، اجرای حصارکشی کارگاه‌های ساختمانی در معابر اصلی شهر ، رفع سد معبر ساختمانی در معابر اصلی شهر و  نصب تابلو مشخصات املاک در دست ساخت.
توضیح بیشتر اینکه مثلاً در ارتباط با لفاف ساختمانی، تصمیم گرفتیم در 250 محور همه عملیات ساختمانی لفاف داشته باشند، در آغاز طرح فقط 9 درصد ساختمان‌ها لفاف داشتند در پایان طرح، میزان آن به 31 درصد رسید که موفقیت قابل توجهی بود.  1. طرحی که با مشارکت حوزه‌های مختلف شهرداری و با هدف هدف آراستگی و پیراستگی و ایجاد چهره‌ای مطلوب و فضای شاد از سیمای شهر، خدمات رسانی بهینه و رفاه حال شهروندان و استقبال از مسافرین نوروزی هر سال از یکم اسفند ماه آغاز و تا 30 فروردین ادامه می یابد .

  ادامه دارد....


4Article Rating

  • تجربه مدیریت شرکت شهربان و حریم بان/ قسمت پنجم
محمدعلی اسدی
یکی از نکات بارز مدیریتی در دوره شما این بود که شرکت شهربان از حالت منفعل خارج و بعنوان یک شرکت و مجموعه ای پیشرو و صاحب نظر در حوزه های مدیریت شهری بود که همین طرح استقبال از بهار پیشنهادی هوشمندانه بود.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: